Larp

Czym są Larpy

Larp to właściwie skrót od wyrażenia live-action-role-playing, czyli określenia typu gry, w której każdy z uczestników wciela się w swoją postać, wspólnie tworząc niezwykłą opowieść.

Jest to czasem porównywane do teatru improwizowanego, ponieważ oprócz ogólnych wytycznych postaci – jej historii, celów – nie jest przewidziany jeden scenariusz. Każdy z graczy może postąpić tak, jak uważa, że zachowałaby się jego postać.

Tak jak sztuki teatralne, larpy mają swoje rodzaje i gatunki. Istnieją jeep formy, gdzie część osób gra na “scenie”, a reszta obserwuje ich działania. Są chamber larpy, czyli gry, które dzieją się w pomieszczeniach i zazwyczaj przewidziane są na kilka do kilkunastu osób. Zdarzają się też gry terenowe, przewidziane na kilkaset osób.

W przewidywanym przez nas programie bloku larpowego na Cytadeli chcemy skoncentrować się na jeep formach oraz chamber larpach – nie narzucamy jednak ich konwencji gatunkowej. Mogą to być komedie, larpy polityczne, dziejące się w dowolnym uniwersum…

Możliwe, że w jednej grze wcielisz się np. w księżniczkę, pragnącą wynegocjować jak najlepsze tereny dla swego państwa, a w następnej – w stalkera przedzierającego się przez opuszczoną Zonę.
Tutaj wyobraźnia nie zna granic, a wszystko staje się możliwe…

Założenia Larpowej Pieczary

Pieczara Larpowa to miejsce, gdzie sny mogą stać się rzeczywistością…

Cytadela – Siostra Twierdzy – ogólnie znana jest ze swego zabarwienia post-apokalipsą. Nie zostanie ono pominięte także w naszym projekcie. Co prawda nie ograniczymy możliwości zgłaszania larpów o tematyce i klimacie innym, niż post-apo, jednak cała przestrzeń zaprojektowana zostanie tak, jak mogłaby wyglądać Pieczara po katastrofie… Powitają Was kolorowe, zmutowane grzyby na ścianach i opadające klimatycznie tynki.

To tyle o samej Pieczarze. A co znajdziecie w niej?

  1. Larpy! I jeszcze więcej larpów. Larpy dla większych i mniejszych, knute i z rodzaju science-fiction. Fantasy, duże, małe, wesołe i poważne, autorskie i z rodzaju print and play. Jedyne, co będzie łączyć je wszystkie, to założenie niskiego progu wejścia i wysokiej jakości. Chętnie powitamy zarówno początkujących mistrzów gry, jak i starych wyjadaczy – i pomożemy każdemu z nich zrobić grę tak bliską jej ideału, jak to tylko możliwe. Zapewnimy możliwość wcześniejszych zapisów, lub zapisów na konwencie – w zależności od preferencji Mistrza Gry.
  2. Freeformy/Jeepformy. Czyli te larpy, które część osób rozgrywa na “scenie” a pozostałe obserwują ich poczynania. Zapisy będą obowiązywać jedynie na kluczowe spośród ról – na widownię zaś będzie mógł wejść każdy. Na dłużej, na krócej – a może i na dobre?…
  3. Warsztaty. Czy to impro, czy larpowe, dotyczące odgrywania, a może komunikacji podczas przygotowań?… To już zależy od Was! I, prawdę mówiąc, nie możemy się doczekać, co nam zaproponujecie. Na te punkty programu zapisy będą miały miejsce wyłącznie na konwencie.

W razie pytań – pozostajemy do dyspozycji!

Koordynatorami działu larpowego (aka Larpowa Pieczara) na Cytadeli 2020 jest: Fundacja EPIC.

Regulamin zgloszen znajdzieje Tutaj.

SZYBKI KONTAKT