Slavia

OBÓZ SLAVII

W środku koszar Twierdzy Modlin powstanie słowiański obóz wraz ze skandynawskimi najemnikami.

Pomiędzy namiotami będzie można poczuć klimat życia sprzed 1000 lat. W kociołkach będą ważyły się smakowite potrawy, zielarka doradzi co i na jakie dolegliwości pomaga, a i w osobliwym namiocie za niewielką ofiarę będzie można się dowiedzieć co w przyszłości cię spotka.

W zbrojowni będzie można przymierzyć i dotknąć wszelakiego uzbrojenia noszonego w owych czasach. Nie daleko również będzie można nauczyć się strzelać z łuku i rzucać oszczepem.

Przy warsztacie jubilerskim i rogowiarskim będzie można spróbować swoich sił w tych zawodach.

A dla najmłodszych i trochę tych starszych będą organizowane gry i zabawy oraz kącik malucha.

W ciągu dnia również będą organizowane treningi i walki wojów w których będzie można za pozwoleniem uczestniczyć w nich.

W sobotni wieczór serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w składaniu darów wiosennych Świętowitowi aby nadal był nam przychylny w tym roku.

 

Organizatorzy: Sojusz Mazowiecki (G.R.H. PEREPLUT, DRUŻYNA GRODU PIOTRÓWKA, MAZOWIECKA DRUŻYNA MIECŁAWA, ZWIAD KNIAZIA JAROSŁAWA) i przyjaciele.

Slavia – to nie tylko obóz wojów, obrzędy i rytuały. To także prelekcje tematyczne:

„Fantazmat Wielkiej Lechii”
(Jakub „Mendosław” Jastrzębski”)
Wielka Lechia – czym (nie) była i skąd się wzięła? Czemu tak łatwo fantazmat lechickiego imperium zdobywa w internecie popularność? Czy istnieje „gen słowiański” i czy nasi przodkowie mogą tu mieszkać od tysięcy lat? Na tej prelekcji dowiecie się o tym, jak wygląda praca starożytnika, co geny mówią o języku i czy w 2 lata można napisać historię od nowa!

 

„Niezwykłe demony słowiańskie w magicznej i pełnej niebezpieczeństw opowieści”
(Galeony Baśni)

Polskie łąki i lasy są pełne różnych stworów. Strzyg, upiorów, różnorakich Lich. Wybierzemy się w wędrówkę tymi drogami i poznamy niektóre z nich. Usłyszycie prawdziwą historię królewny z krypty, którą ponoć uwolnił Wiedźmin. Czy mówił prawdę, czy tylko się chwalił? Chcecie wiedzieć? Przyjdźcie posłuchać.

„Wyzwolenie Rusi”
(Marcin Jakub „Sokół” Sokołowski)
Przedstawienie procesu wyzwolenia Rusi spod władzy mongolskiej. Poza ogólnie przedstawionymi tezami zaznaczenie roli imperium timuridów w procesie wywalczenia sobie niezależności.

„Powstanie na Połabiu 983”
(Marcin Jakub „Sokół” Sokołowski)
Ukazanie genezy zrywu plemion słowiańskich przeciwko I Rzeszy, jego przebieg i przedstawienie skutków i oddziaływań na państwa ościenne.

„Słowianie a Wielka Wędrówka Ludów”
(Michał „Radi” Rukasz)
Na prelekcji będzie można poznać kontekst historyczny pojawienia się Słowian. Kto, gdzie, kiedy? A przede wszystkim jakim cudem, w tak krótkim okresie czasu, ludy słowiańskie zdołały zająć jedną trzecią Europy? Spróbujmy wspólnie prześledzić, co działo się w Europie od upadku Rzymu do chrztu Mieszka i władców krajów ościennych.

„Religia Słowian oczami Archeologii”
(
Michał „Radi” Rukasz)
Prelekcja ma na celu pokazać, jakie są archeologiczne pozostałości religii Słowiańskich oraz skonfrontować je ze źródłami pisanymi z czasów mrocznych wieków. Postarajmy się przejrzeć suche fakty i może także obalić trochę mitów.