Prelekcje

„Fantazmat Wielkiej Lechii”

Jakub „Mendosław” Jastrzębski

Czytaj opis

Wielka Lechia – czym (nie) była i skąd się wzięła? Czemu tak łatwo fantazmat lechickiego imperium zdobywa w internecie popularność? Czy istnieje „gen słowiański” i czy nasi przodkowie mogą tu mieszkać od tysięcy lat? Na tej prelekcji dowiecie się o tym, jak wygląda praca starożytnika, co geny mówią o języku i czy w 2 lata można napisać historię od nowa!

„Wyzwolenie Rusi”

Marcin Jakub „Sokół” Sokołowski

Czytaj opis

Przedstawienie procesu wyzwolenia Rusi spod władzy mongolskiej. Poza ogólnie przedstawionymi tezami zaznaczenie roli imperium timuridów w procesie wywalczenia sobie niezależności.

„Powstanie na Połabiu 983”

Marcin Jakub „Sokół” Sokołowski

Czytaj opis

Ukazanie genezy zrywu plemion słowiańskich przeciwko I Rzeszy, jego przebieg i przedstawienie skutków i oddziaływań na państwa ościenne.

„Słowianie a Wielka Wędrówka Ludów”

Michał „Radi” Rukasz

Czytaj opis

Na prelekcji będzie można poznać kontekst historyczny pojawienia się Słowian. Kto, gdzie, kiedy? A przede wszystkim jakim cudem, w tak krótkim okresie czasu, ludy słowiańskie zdołały zająć jedną trzecią Europy? Spróbujmy wspólnie prześledzić, co działo się w Europie od upadku Rzymu do chrztu Mieszka i władców krajów ościennych.

„Religia Słowian oczami Archeologii”

Michał „Radi” Rukasz

Czytaj opis

Prelekcja ma na celu pokazać, jakie są archeologiczne pozostałości religii Słowiańskich oraz skonfrontować je ze źródłami pisanymi z czasów mrocznych wieków. Postarajmy się przejrzeć suche fakty i może także obalić trochę mitów.

„Najlepsze komiksy dla fana fantastyki”

Joachim Tumanowicz

Czytaj opis

Szukasz komiksu który będzie utrzymany w Twojej ulubionej konwencji fantasy, sci-fi czy horroru? Przyjdź i poznaj listę rekomendacji.

„Amerykański rynek komiksowy to nie tylko Marvel i DC. Na co warto zwrócić uwagę? Odpowiedź poznacie właśnie tu.”

Krzysztof Tymczyński

„Za co kochamy przygody superbohaterów? Czego w nich nie lubimy? Kto ma więcej racji? Dyskusja z udziałem publiczności.”

Krzysztof Tymczyński

„Jak pokochać Batmana na nowo?”

Julian Jeliński

Czytaj opis

Gdy zapada zmrok Batmana już nie zauważysz. Jest tak mroczny, że koło niego wybuchają świecące żarówki, gasną świece, nawet fluorescencyjne ryby głębinowe stają się czarne jak smoła. Ostatnie lata w NEW 52 (oraz Rebirth), w filmach Nolana oraz Snydera przyniosły fanom uber smutnego mistrza wszechrzeczy, który jednym palcem rozkłada na łopatki Darkseida, gdy mu się akurat nudzi. A co z byciem słynnym detektywem? Z rozwiązywaniem zagadek, z porażkami, myleniem się, spaniem i dostawaniem po ludzku po mordzie? Ze świecą tego szukać (a świeca i tak zgaśnie w zetknięciu z Mega Mrocznym Rycerzem). Dlatego postanowiłem przypomnieć Wam Batmana innego, którego kochaliśmy i kochać powinniśmy i o którego powrót powinniśmy się wspólnie modlić, zamieszkującego serial „Batman: The Animated Series” z 1992 roku. Opowiem Wam o kilku nieoczywistych powodach, które czynią zarówno serial jak i wersję Batmana najlepszymi i niejeden z tych powodów Was zaskoczy.

„Paradoksy komiksowej narracji”

Kuba Ryszkiewicz

Czytaj opis

Specyfika komiksowej narracji i kreatywne wykorzystania języka medium, na przykładzie wybranych komiksów.

„W głąb tradycji – o fantastyce w komiksach Joanna Sfara”

Kajetan Kusina

Czytaj opis

Pochodzący z Francji Joann Sfar to jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców komiksowych. W swoich opowieściach często sięga po wątki z tradycji religijnej, starych horrorów i podań ludowych. Tworzy w ten sposób wyjątkową mieszankę, która jednocześnie wydaje się dziwnie znajoma każdemu, kto wychował się w naszym kręgu kulturowym.

„Historyczne narracje w komiksie – opowieść graficzna Crecy, a prawdziwe dzieje średniowiecznej bitwy”

Łukasz „Sas” Sasuła

Czytaj opis

Crecy – pierwsza wielka bitwa wojny stuletniej. Słowo, które u Francuzów do dziś budzi dreszcz obrzydzenia, a Anglików wprawia w przyjemne podniecenie. Rzeź kwiatu średniowiecznego rycerstwa. Przedstawiona w powieści graficznej pod tym samym tytułem, staje się powoli ikoną popkultury. Na ile jednak opowieść, która trafia do masowej świadomości jest zgodna z wiedzą historyczną?

„ALIEN – fascynująca saga Xenomorfa”

Klaudia Heintze,  Simon Zack

Czytaj opis

Wielbicie uniwersum powołane do życia przez Ridleya Scotta? Więc nie może was zabraknąć na sali! Klaudia „Foka” Heintze i Simon Zack zapraszając na pierwszą z cyklu wspólnych prelekcji o uniwersum Obcego. Na pierwszy ogień bierzemy Ósmego Pasażera Nostromo oraz Decydujące Starcie – kulisy powstawania, ciekawostki z planu, zajawki od fanów dla fanów. Wszystko to oczywiście w multimedialnej oprawie i z niejedną niespodzianką.

„Arnold Schwarzenegger – tytan kina fantastycznego”

Simon Zack

Czytaj opis

Ponad 40 filmów w dorobku, ponad 55 cm w bicepsie. Niezapomniany akcent, niezapomniane sceny i niezapomniane one-linery! Jedyny i niepowtarzalny Arnie! Simon wychował się na jego filmach, oglądał je po kilka(dziesiąt) razy, a teraz zaprasza Was serdecznie na kolejną podróż przez fantastyczne kino – tym razem z Arniem w roli głównej. Będzie dużo ciekawostek, będzie multimedialnie, będzie śmiesznie, miejscami nostalgicznie. I jak zwykle będzie z ogromną pasją i podziwem dla prawdziwego Tynana. Przybywajcie!

„Mad Max – postapokaliptyczne uniwersum Georga Millera”

Simon Zack

Czytaj opis

V8! V8! To nie będzie zwykła prelekcja, to będzie wysoko oktanowa dawka uwielbienia dla uniwersum Mad Maxa – od Mela Gibsona z 1979 po Toma Hardego w 2015. Opowiem Wam wszystko, co wiem o postapokaliptycznym świecie  wykreowanym przez Millera. Kulisy kręcenia filmów, ciekawostki, zajawki, przede wszystkim jednak hołd dla reżysera, który najwyższe obroty trzyma od pierwszej do ostatniej minuty. Witness this!!!

„Najlepsze seriale wszechczasów”

Simon Zack

Czytaj opis

Dwadzieścia seriali, które zmieniły popkulturę! Od rzeczy, które kochaliśmy, kiedy żaden z nas nie myślał jeszcze o tym, jak to jest golić wąsy, po absolutnie najnowsze serialowe zajawki. Opowiemy Wam o tym, jak biegaliśmy po podwórku z drewnianymi łukami, jak używaliśmy nastawni windy jako symulatora kokpitu pewnego statku kosmicznego. I nie tylko…

„Bromance – co nas fascynuje w filmowych duetach?”

Simon Zack

Czytaj opis

Niezapomniane duety pojawiają się w kinie od niepamiętnych czasów. Co powoduje, że tak często trafiają w gusta widzów, a może wprost przeciwnie, może ich czas mija? Przyjrzyjmy się perełkom gatunku, podyskutujmy o mocnych i słabych stronach filmowego bromancu. Dobra zabawa gwarantowana.

„Co zainspirowało Gwiezdne wojny?”

Piotr „Yako” Wasiak

Czytaj opis

Gwiezdne wojny stanowiły i stanowią inspirację dla wielu twórców. Ale tak naprawdę co zainspirowało Georga Lucasa do stworzenia tego uniwersum? Jakie motywy wykorzystał twórca, które sprawiły, że Gwiezdne wojny stały się ikoną popkultury i nowoczesną mitologią świata zachodniego?

Formowanie próżniowe dla początkujących.”

Piotr Bereza

Czytaj opis

Chciałbyś zrobić hełm lub całą zbroję, a nienawidzisz pianki EVA i wikolu? Zrób strój z plastiku techniką wykorzystywana przy produkcji pancerzy imperialnych szturmowców. Na prelekcji i mini pokazie na żywo dowiesz się jak wykorzystać do tego domowy sprzęt AGD, jak robić formy oraz jak nie puścić mieszkania z dymem.

„Q&A z Marekiem Huczem i Janem Jurkowskim z Grupą Filmową Darwin”

Występują Marek Hucz i Jan Jurkowski. Panel poprowadzi Łukasz Grabczyński.

Czytaj opis

Panel dyskusyjny z sesją pytań i odpowiedzi z założycielami grupy filmowej Darwin.

„Efekty specjalne w filmach – jak powstaje magia kina?”

Stanisław Mąderek

Czytaj opis

Chcecie poznać tajemnice efektów specjalnych wielkich produkcji, poznać różnicę pomiędzy green screenem a blue screenem? Dlaczego granie na blueboksie jest ciężkie oraz czemu niektóre efekty specjalne rujnują filmy? Wszystko co chcieliście wiedzieć a nie mieliście kogo zapytać, podane w przezabawny sposób w czasie porywającej prezentacji.

Staszek szybki jest, czyli 11 letnia historia „Stars in Black”

Stanisław Mąderek

Czytaj opis

Stanisław Mąderek, reżyser filmowy, scenarzysta, VFX supervisor, z pasji też aktor, kompozytor muzyki filmowej, nauczyciel.  Jednocześnie twórca żartu internetowego „Stars in Black”, który przerodził się w pomysł na niezależny, pełnometrażowy film fabularny. Jak ostatnie 11 lat produkcji wpłynęło na karierę Staszka, jak wygląda życie na planie oraz kiedy będziemy mogli zobaczyć efekty końcowe. Wszystko to i wiele więcej!

„Horror wczoraj i dziś – od klasyków do „rimejków”

Dominik Stankiewicz

Czytaj opis

Czyli prelekcja o tym jak horror zmieniał się na przestrzeni lat. Odpowiemy sobie na kilka kluczowych pytań takich jak „Czy horrory jeszcze nas straszą”, „Czy istnieją dobre rimejki horrorów sprzed lat”, „Czemu lubimy się bać?” oraz „Czy w Polsce powstały dobre horrory?” Zapraszam nie tylko fanów grozy, ale także tych, którzy do tego gatunku dopiero chcą się przekonać!

Quo vadis the Walking Dead? Czyli o 7 i 8 sezonie słów kilka.”

Dominik Stankiewicz

Czytaj opis

Ostatni sezon TWD zebrał dość mieszane recenzje, a widzowie zaczęli się stopniowo wykruszać. Dlaczego tak się stało? W jakim kierunku zmierza wciąż jeden z najpopularniejszych seriali ever? Porozmawiamy sobie o tym i pogdybamy cóż może wydarzyć się w sezonie 8. W prelekcji nie zabraknie spojlerów także jeśli nie jesteście na bieżąco z serialem zastanówcie się nad swoją obecnością.

„Filmy i seriale z lat 80 i 90, które ryły nam banie zbyt mocno.”

Dominik Stankiewicz

Czytaj opis

Próbowaliście rozwiązać „Tajemnicę Sagali”? Chcieliście spędzać lato w dolinie Muminków? Uważaliście, że Chojrak wcale nie jest taki tchórzliwy? Jeśli tak to ta prelekcja nie tylko z tych, ale także z wielu innych powodów jest dla Was. Wybierzemy się w podróż po naszych wspomnieniach z dzieciństwa, omówmy kilka żelaznych pozycji z minionych lat, podyskutujemy, a nawet zrobimy sobie quiz. Serdecznie zapraszam spragnionych dobrej zabawy, odrobiny wiedzy i wciąż zakochanych w „starych, dobrych czasach”.

„Prezentacja Polish Garrison 501st Legion i Eagle Base”

Przedstawiciele Polish Garrison 501st Legion i Eagle Base

Czytaj opis

Prezentacja strojów Polish Garrison 501st Legion i Eagle Base oraz opis działalności obu organizacji.

„Legiony sposób na życie”

Przedstawiciele Polish Garrison 501st Legion i Eagle Base

Czytaj opis

Panel dyskusyjny z udziałem publiczności o tym jak pasja i działania w Legionach wpływają na życie osobiste i rodzinne Członków Polish Garrison 501st Legion i Eagle Base.

Panel dyskusyjny z udziałem tłumaczki Anny Hikiert-Berezy”

Występuje Anna Hikiert-Bereza. Panel poprowadzi Łukasz Grabczyński

Czytaj opis

Anna Hikiert-Bereza to tłumaczka książek i komiksów, autorka przekładów dla wydawnictw Amber, Egmont Polska, Ameet i Uroboros. W sumie przetłumaczyła do tej pory ponad 70 publikacji ze świata Star Wars.

„Belle Epoque – potencjał utracony”

Jakub Jastrzebski

Czytaj opis

Przed emisją pierwszego odcinka Belle Epoque wyobraźnię widzów rozpalały szumne zapowiedzi i intensywna kampania promocyjna. Szukano wątków sherlockowych i steampunkowych. Serial TVNu miał pokazać Kraków u schyłku istnienia Galicji, miał nawiązać do głośnych zachodnich produkcji serialowych – prześledzimy więc wspólnie ile wspólnego z historią ma przedstawiona wizja, poszukamy też zachodnich inspiracji które wpłynęły na jej kształt.

Filmy tak złe, że aż chcemy je oglądać”

Orzech and Iwo

Czytaj opis

Panel dyskusyjny i pokaz – o najgorszych filmach w historii kinematografii, które na zawsze zostaną w naszych sercach.

„The Straits – Zapomniane arcydzieło?”

Michał Smycz

Czytaj opis

Powszechnie wiadomo, że przed zasiedleniem Australii przez Europejczyków, żyli tam aborygeni. Często zapomina się jednak o drugiej grupie mieszkańców tego kontynentu, która o tysiąclecia ubiegła Europejczyków i jest uznawana za ludność rdzenną – o Wyspiarzach z Cieśniny Torresa. Na rodzinie przestępczej wywodzącej się właśnie z tej grupy etnicznej opowiada dziesięcioodcinkowy serial z 2012r. – The Straits. Ta swoista australijska Rodzina Soprano przeszła jednak bez większego echa i odeszła w zapomnienie. Na tej prelekcji postaram się przybliżyć ten serial i zadać pytanie – czy to zapomnienie było zasłużone?

„Co ma wspólnego Wiedźmin z Jagą? Na to i inne Wasze pytania odpowie kaskader Maciek Kwiatkowski”

Maciej Kwiatkowski

Czytaj opis

Maciek opowie Wam o tajnikach sztuki kaskaderskiej, o tworzeniu ruchów postaci i stylu walki Wiedźmina we wszystkich częściach gry „The Witcher”. O tym jak współpracuje się z Tomkiem Bagińskim i pięknymi aktorkami na planie Legend Polskich Allegro – na przykładzie filmu „Jaga”.

Wątki tradycyjne w horrorach japońskich” 

Prelegent: Harumi

Czytaj opis

Japońskie horrory znacznie różnią się od ich zachodnich odpowiedników, wiele z tych różnic wywodzi się z silnej tradycji Japonii. Przyjrzyjmy się sprawie nieco bliżej.

„Porozmawiajmy o anime Studio Ghibli”

Prelegent: Harumi

Czytaj opis

Studio Ghibli znane jest z pięknych produkcji docenianych na całym świecie jak Grobowiec Świetlików czy Księżniczka Mononoke. Poświęćmy godzinę na rozmowę na ten temat.

„Lisie demony w anime” 

Prelegent: Harumi

Czytaj opis

Lisie motywy często przewijają się przez przeróżne serie anime. Nawet w najpopularniejszych seriach można się spotkać z dziewięcio-ogoniastymi lisimi demonami, a wszystko ma swoje przyczyny i skutki. Przyjdź i poświęć chwilę na ten demoniczny temat.

„Jak nie zginąć w Japonii – kilka wskazówek”

Prelegent: Harumi

Czytaj opis

Japonia znajduje się na drugim końcu świata, posiada kulturę całkowicie odmienną od naszej i europejczyk pozostawiany w Japonii może napotkać problemy najprostszą nawet czynnością jak, chociażby spuszczenie wody. Dowiedz się jak nie zginąć w Kraju Kwitnącej Wiśni.

„Kitsuke, czyli jak nosić kimono”

Prelegent: Harumi

Czytaj opis

Kimono nie jest czymś, co znaleźć można w przeciętnej polskiej szafie, samo założenie tego odzienia zajmuje trochę wysiłku — zwłaszcza za pierwszym razem, jednak są w naszym kraju ludzie, którzy na brak kimon nie mogą narzekać. Jedna z nich poświęci godzinę swojego czasu na poprowadzenie dla Was tego panelu. Poznajcie nagą prawdę o sztuce noszenia kimona.

„Anime na weekend” 

Prelegent: Hory-portier

Czytaj opis

Zastanawiacie się za jakie anime się teraz zabrać ? Chcecie posłuchać co nieco o paru ciekawych seriach które warto pochłonąć? Zapraszam, obiecuje nie spoilerować ^^”

„Ciekawostki z kawiarenek Azjii” 

Prelegent: Sorami

Czytaj opis

Każdy był kiedyś w kawiarence, ale czy każdy zastanawiał się ile jest rodzajów kawiarenek? Chętnie pokaże wam jakie można spotkać kawiarenki w Japonii, w Polsce jak i w innych częściach świata :)

„Historia anime Pokemon” 

Prelegent: Mroczuś

Czytaj opis

Przyjrzymy się temu jak ewoluował serial o Kieszonkowych Stworkach. Efekty kolejnych podróży, najważniejsi bohaterowie oraz oczywiście ukochany żółty stworek wszystkich czyli Pikachu.

„Przegląd anime kryminalnych”

Prelegent: Mroczuś

Czytaj opis

Przyjrzymy się (subiektywnie) najciekawszym seriom kryminalnym spośród anime. Od bardziej infantylnych po mroczne i zadziwiające.

„AMVkowo – Ostowy zawrót głowy” 

Prelegent: Wolf

Czytaj opis

Jeżeli jesteś spragniony wspaniałych ścieżek dzwiękowych a rzadko masz okazję usłyszeć coś naprawdę dobrego lub też często kojarzysz pewien utwór, ale nie pamiętasz tytułu ani kompozytora ? W takim razie wpadnij na pokaz najlepszych OSTów z najróżniejszych japońskich animacji, muzyczna uczta gwarantowana.

„Prezentacja Afterglow RPG”

Jakub „Liskowic” Rutkowski

Czytaj opis

Afterglow RPG to opowieść o świecie zniszczonym przez apokalipsę. Nie jest to jednak zwykły świat. Wyobraźcie sobie uniwersum fantasy pełne smoków, rycerzy, elfów, krasnoludów i magów. Wyobraźcie sobie też jak świat ten przeobraża się wraz z upływem czasu, mijają kolejne stulecia i epoki. Renesans, Oświecenie, Wielka Rewolucja Przemysłowa zapoczątkowana w krasnoludzkich miastach. Zamiast smoków, które wyginęły, przestworza zaczęły przemierzać aeroplany, następnie zastąpione potężnymi, metalowymi samolotami pasażerskimi. Magia niemal całkowicie zaniknęła, kultywowali ją nieliczni i tylko zakony Eiyll’ana wciąż znały w pełni jej arkana. Zastąpił ją internet, telewizja, kina 3D.
Świat rozwinął się do poziomu, który znamy z końca XX wieku. Krasnoludzkie kompanie przemysłowe sprzedawały akcje na giełdach, ludzie spędzali po kilkanaście godzin w ciasnych biurach by później gnuśnieć przed telewizorami oglądając bloki reklamowe. Elfi hakerzy przemierzali sieć wykradając dane i pieniądze z internetowych kont bankowych.
Wtedy przyszła wojna jakiej świat jeszcze nie znał. Doprowadziła ona do zniszczenia ziemi, potężnych kataklizmów, wyginięcia większości żywych istot na powierzchni globu. Niebo na kilka lat przesłoniły chmury dymu i popiołów. Nastała długa zima. Gdy przez chmury przebiły się promienie słońca ze świata zostały już tylko zgliszcza. Zgliszcza, na których przyszło Wam walczyć o przetrwanie.
Zmagacie się więc z przeciwnościami losu chcąc wywalczyć sobie chociaż jeszcze jeden dzień egzystencji w tym zapomnianym przez bogów miejscu. Musicie stawiać czoło głodowi, chorobom, szaleństwu, pojawiającym się po Wybuchu anomaliom oraz wrogom, tym w ludzkiej skórze jak i znacznie bardziej potwornym i przerażającym. Czy dacie radę?

„BUU – AAAAA – Czyli sesje grozy”

Jakub Możdżonek Możdżon

Czytaj opis

Chcesz dowiedzieć się jak przestraszyć graczy?Jak zrobić tak aby gracze posikali się w portaski? Jak straszyć żeby wystraszyć

“Kosmologia serii The Elder Scrolls”

Mateusz „Jezus” Tomczyk

Czytaj opis

Graliście w Skyrima, Obliviona, a może jeszcze w starego, dobrego Morrowinda? Chcielibyście się dowiedzieć o co toczyły się w nich zmagania? Jakie siły zmagały się ze sobą i o co walczyli bohaterowie tych gier? Zapraszam na prelekcję o tym, jak wygląda kosmologia przedstawionego tam świata – bogowie, system magii, struktura wszechświata. Pozwólcie, że wprowadzę Was w ten niesamowity i ogromny świat fantasy!

„Cortex Prime – wprowadzenie do systemu”

Marcin Felczerek Dacar

Czytaj opis

Prezentacja systemu Cortex Prime, najnowszej edycji mechaniki znanej z gier takich jak „Leverage”, „Firefly”, „Smallville” czy „Supernatural” oraz nadchodzącego kickstartera tego systemu.

„Prezentacja systemu Earthdawn – Przebudzenie Ziemi”

Hubert Jankowski Jankoś

Czytaj opis

Chciałbym przedstawić Wam najbardziej magiczny i ciekawy świat jaki dane mi było poznać grając w RPG. Świat adeptów, dysponujących potężną magią i wielkimi umiejętnościami. Krainą, która budzi się do życia po strasznym kataklizmie zwanym Pogromem, a Wy chronicie jej mieszkańców przed straszliwymi Horrorami czy szpiegami zdradzieckiego Imperium Therańskiego.

„Alicja w krainie RPG – Sny na sesjach”

Michał Smycz Najmniejszy

Czytaj opis

Jak to jest, że nasze sny są bezsensowne i absurdalne, a na filmach i w książkach są ważne, mają znaczenie i symbolikę? Jak na sesji wprowadzić sen, aby nie był oderwany od całości i nudny, a zarazem zachował wiarygodność? Jak następnie przedstawić już sam sen? Na te i inne pytania odnośnie snów na sesjach RPG postaramy się znaleźć wspólnie odpowiedzieć podczas tej prelekcji.

„Prezentacja Void Dancers”

Michał Selke

Czytaj opis

Void Dancers to gra fabularna z gatunku science fiction thriller. Przedstawia ona codzienne zmagania z dystopijną, biopunkową rzeczywistością XXIV w. Na prelekcji omówimy zarówno świat, jak i mechanikę gry.

„Jak uśmiercić postać gracza na morzu”

Oskar Gińko Pan Kabestan

Czytaj opis

Przedstawienie różnych realistycznych sposobów uśmiercania i uprzykrzania życia postaciom graczy, którzy znaleźli się na morzu lub w jego bliskiej odległości. Rozwianie powszechnie panujących mitów, kilka niekonwencjonalnych i złośliwych sposobów na skończenie żywota postaci oraz garść informacji przydatnych do prowadzenia RPG w klimatach morskich.

„Cierpienie uszlachetnia: o torturach larpowych”

Zofia „Zula” Skowrońska

Czytaj opis

Cierpienie uszlachetnia: o torturach larpowych „Prelekcja o torturach larpowych, z elementami warsztatów. Jak prowadzić je bezpiecznie, sprawnie i tak, by zarówno kat, jak i ofiara, czerpały z tego dobrą zabawę. Charakteryzacja, podstawy wiązania, gra zmysłami oraz scenografią, budowanie klimatu.
To dobry punkt programu, dla tych, którzy szukają konkretnych rozwiązań i narzędzi do swoich gier oraz tych, którzy chcieliby odgrywać na larpach przekonywujących oprawców. Przyjdź i poczuj na własnej skórze!
Prelekcja powstała na bazie doświadczeń z tworzenia katowni na larpie Fantazjada 2016 oraz Próby Traw podczas The Witcher School. Oryginalnie prelekcja prowadzona była razem z Pawłem „”Gerardem”” Jasińskim.”

„Zombie – o tym co było, jest i będzie”

Łukasz Rzadkowski

Czytaj opis

„Zombie – o tym co było, jest i będzie” – Podparty wieloma tytułami i ciekawostkami ze świata zombie wykład sprawi, że Wasze spojrzenie na żywe trupy już nigdy nie będzie takie samo. Od czego się zaczęło? Co sprawiło, że popularność tematu osiągnął skalę globalną? Czy aby na pewno zombie zawsze były martwe i krwiożercze? Tego wszystkiego dowiecie się podczas prelekcji!

„Elfów twarz mniej znana”

Ewa „Serenity” Iwaniec

Czytaj opis

Czy elfy jedzą mięso? Czy mogą rosnąć im brody? Przyjdź i dowiedz się rzeczy, których o eflach ze Śródziemia nie wiedziałeś.

„Polski Fandom Tolkienowski”

Stowarzyszenie Miłośników Śródziemia „Ennorath”

Czytaj opis

Fandom tolkienowski jest jednym z najdłużej działających w Polsce tak jak i na świecie. Przyjdż i zobacz sam, jaka jest jego historia i jak wiele ma twarzy współcześnie.

„Czarne charaktery w mitologiach”

Klaudia „Foka” Heintze

Czytaj opis

Czarne charaktery fascynowały nas od zawsze. Negatywni bohaterowie mitów i sag budzili lęk i odrazę, lecz często miewali także własnych wyznawców. Współczesna popkultura coraz chętniej sięga po postaci mitologicznych złoczyńców dając im nowe życie i nowe opowieści, które sprawiają, że nierzadko lubimy dobrych, ale kochamy złych. Czy warto? O największych kanaliach mitologii bardziej i mniej starożytnych; o boskich oszustach, kłamcach, sadystach i zwyczajnych głupcach opowie Klaudia Heintze.

Tragedia interesujących bohaterów – Herakles, Trzej Muszkieterowie oraz Samwise Gamgee z jakiegoś powodu.”

Grzegorz Wielgus

Czytaj opis

Rzecz o tym, co czyni niektórych bohaterów literackich tak ciekawymi, iż ludzie wciąż sięgają po ich przygody pomimo upływu dekad, wieków, epok, a czasami nawet tysiącleci. Będziemy mówić o mitach, Grekach, monomitach, klasykach z innej perspektywy oraz bronić „Cierpień młodego Wertera”. Prelekcja zawiera gluten :)

„ABC Lovecraft’a”

Karol „Sosnówka” Janosik

Czytaj opis

Krainy Snów, R’lyeh, Wielki Cthulhu – słyszałeś te pojęcia, ale nie wiesz co się za nimi kryje? Na te i inne pytania postaramy się wspólnie uzyskać odpowiedzi. W trakcie prelekcji przybliżmy także sylwetkę „Samotnika z Providence”, który zapisał się w historii literatury grozy stając się jedną z ikon fantastyki. Cthulhu fhtagn!”

„Niezwykłe demony słowiańskie”

Karol „Sosnówka” Janosik

Czytaj opis

„Polskie łąki i lasy są pełne różnych stworów. Strzyg, upiorów, różnorakich Lich. Wybierzemy się w wędrówkę tymi drogami i poznamy niektóre z nich. Usłyszycie prawdziwą historię królewny z krypty, którą ponoć uwolnił Wiedźmin. Czy mówił prawdę, czy tylko się chwalił? Chcecie wiedzieć? Przyjdźcie posłuchać.”