FILMY I SERIALE

To blok dla fanów najpopularniejszych seriali oraz produkcji filmowych. Będą dyskusje, spotkania z twórcami oraz projekcje. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno wierni fani konkretnych tytułów, jak i osoby, które dopiero zaczynają zagłębiać się w tematykę fantastycznych filmów.

Skoro mówimy o filmie – na Cytadeli nie może zabraknąć członków dwu grup zrzeszajacych w Polsce aktywnie działających fanów sagi Star Wars: Polish Garrison – Legion 501 oraz Eagle Base – Rebel Legion.

Polish Garrison jest częścią międzynarodowej organizacji – LEGION 501st zrzeszającego blisko 5000 fanów Star Wars z około 40 krajów. Polski posterunek Legionu 501 rozpoczął działalność w 2003 roku, jako Polish Outpost. U podstaw działalności Legionu 501st leży pomoc i działania charytatywne. Tam gdzie możemy, pomagamy innym potrzebującym i wnosimy do ich codziennego życia powiew przygody i odległego świata z innej Galaktyki. Tym, którym zabrakło Mocy i oczekują poMOCY także staramy się oddać cząstkę nas samych, po to aby nam wszystkim żyło się lepiej….

Eagle Base jest polskim oddziałem ogólnoświatowej organizacji fanów Rebel Legion. Powstał on na przełomie lipca i sierpnia 2006 roku i początkowo funkcjonował jako Eagle Outpost. Pierwszej oficjalnej prezentacji dokonano na konwencie polskich fanów Gwiezdnych wojen CorusCon 2006 w Warszawie. Eagle Base, jako polski oddział Rebel Legion, zajmuje się także działalnością charytatywną oraz promowaniem uniwersum Star Wars na konwentach i innych tego typu wydarzeniach na terenie kraju i poza jego granicami.

„ALIEN – fascynująca saga Xenomorfa”

Czytaj opis

Wielbicie uniwersum powołane do życia przez Ridleya Scotta? Więc nie może was zabraknąć na sali! Klaudia „Foka” Heintze i Simon Zack zapraszając na pierwszą z cyklu wspólnych prelekcji o uniwersum Obcego. Na pierwszy ogień bierzemy Ósmego Pasażera Nostromo oraz Decydujące Starcie – kulisy powstawania, ciekawostki z planu, zajawki od fanów dla fanów. Wszystko to oczywiście w multimedialnej oprawie i z niejedną niespodzianką.

Prowadzący: Klaudia Heintze,  Simon Zack

Arnold Schwarzenegger – tytan kina fantastycznego

Czytaj opis

Ponad 40 filmów w dorobku, ponad 55 cm w bicepsie. Niezapomniany akcent, niezapomniane sceny i niezapomniane one-linery! Jedyny i niepowtarzalny Arnie! Simon wychował się na jego filmach, oglądał je po kilka(dziesiąt) razy, a teraz zaprasza Was serdecznie na kolejną podróż przez fantastyczne kino – tym razem z Arniem w roli głównej. Będzie dużo ciekawostek, będzie multimedialnie, będzie śmiesznie, miejscami nostalgicznie. I jak zwykle będzie z ogromną pasją i podziwem dla prawdziwego Tynana. Przybywajcie!

Prowadzący: Simon Zack

Mad Max – postapokaliptyczne uniwersum Georga Millera

Czytaj opis

V8! V8! To nie będzie zwykła prelekcja, to będzie wysoko oktanowa dawka uwielbienia dla uniwersum Mad Maxa – od Mela Gibsona z 1979 po Toma Hardego w 2015. Opowiem Wam wszystko, co wiem o postapokaliptycznym świecie  wykreowanym przez Millera. Kulisy kręcenia filmów, ciekawostki, zajawki, przede wszystkim jednak hołd dla reżysera, który najwyższe obroty trzyma od pierwszej do ostatniej minuty. Witness this!!!

Prowadzący: Simon Zack

Najlepsze seriale wszechczasów

Czytaj opis

Dwadzieścia seriali, które zmieniły popkulturę! Od rzeczy, które kochaliśmy, kiedy żaden z nas nie myślał jeszcze o tym, jak to jest golić wąsy, po absolutnie najnowsze serialowe zajawki. Opowiemy Wam o tym, jak biegaliśmy po podwórku z drewnianymi łukami, jak używaliśmy nastawni windy jako symulatora kokpitu pewnego statku kosmicznego. I nie tylko…

Prowadzący: Simon Zack

Bromance – co nas fascynuje w filmowych duetach?

Czytaj opis

Niezapomniane duety pojawiają się w kinie od niepamiętnych czasów. Co powoduje, że tak często trafiają w gusta widzów, a może wprost przeciwnie, może ich czas mija? Przyjrzyjmy się perełkom gatunku, podyskutujmy o mocnych i słabych stronach filmowego bromancu. Dobra zabawa gwarantowana.

Prowadzący: Simon Zack

Co zainspirowało Gwiezdne wojny?

Czytaj opis

Gwiezdne wojny stanowiły i stanowią inspirację dla wielu twórców. Ale tak naprawdę co zainspirowało Georga Lucasa do stworzenia tego uniwersum? Jakie motywy wykorzystał twórca, które sprawiły, że Gwiezdne wojny stały się ikoną popkultury i nowoczesną mitologią świata zachodniego?

Prowadzący: Piotr „Yako” Wasiak

Formowanie próżniowe dla początkujących.

Czytaj opis

Chciałbyś zrobić hełm lub całą zbroję, a nienawidzisz pianki EVA i wikolu? Zrób strój z plastiku techniką wykorzystywana przy produkcji pancerzy imperialnych szturmowców. Na prelekcji i mini pokazie na żywo dowiesz się jak wykorzystać do tego domowy sprzęt AGD, jak robić formy oraz jak nie puścić mieszkania z dymem.

Prowadzący: Piotr Bereza

Q&A z Marekiem Huczem i Janem Jurkowskim z G.F.Darwin

Czytaj opis

Panel dyskusyjny z sesją pytań i odpowiedzi z założycielami grupy filmowej Darwin.

Prowadzący: Występują Marek Hucz i Jan Jurkowski. Panel poprowadzi Łukasz Grabczyński

Efekty specjalne w filmach – jak powstaje magia kina?

Czytaj opis

Chcecie poznać tajemnice efektów specjalnych wielkich produkcji, poznać różnicę pomiędzy green screenem a blue screenem? Dlaczego granie na blueboksie jest ciężkie oraz czemu niektóre efekty specjalne rujnują filmy? Wszystko co chcieliście wiedzieć a nie mieliście kogo zapytać, podane w przezabawny sposób w czasie porywającej prezentacji.

Prowadzący: Stanisław Mąderek

Staszek szybki jest, czyli 11 letnia historia „Stars in Black”

Czytaj opis

Stanisław Mąderek, reżyser filmowy, scenarzysta, VFX supervisor, z pasji też aktor, kompozytor muzyki filmowej, nauczyciel.  Jednocześnie twórca żartu internetowego „Stars in Black”, który przerodził się w pomysł na niezależny, pełnometrażowy film fabularny. Jak ostatnie 11 lat produkcji wpłynęło na karierę Staszka, jak wygląda życie na planie oraz kiedy będziemy mogli zobaczyć efekty końcowe. Wszystko to i wiele więcej!

Prowadzący: Stanisław Mąderek

Horror wczoraj i dziś – od klasyków do „rimejków”

Czytaj opis

Czyli prelekcja o tym jak horror zmieniał się na przestrzeni lat. Odpowiemy sobie na kilka kluczowych pytań takich jak „Czy horrory jeszcze nas straszą”, „Czy istnieją dobre rimejki horrorów sprzed lat”, „Czemu lubimy się bać?” oraz „Czy w Polsce powstały dobre horrory?” Zapraszam nie tylko fanów grozy, ale także tych, którzy do tego gatunku dopiero chcą się przekonać!

Prowadzący: Dominik Stankiewicz

Quo vadis the Walking Dead? Czyli o 7 i 8 sezonie słów kilka.

Czytaj opis

Ostatni sezon TWD zebrał dość mieszane recenzje, a widzowie zaczęli się stopniowo wykruszać. Dlaczego tak się stało? W jakim kierunku zmierza wciąż jeden z najpopularniejszych seriali ever? Porozmawiamy sobie o tym i pogdybamy cóż może wydarzyć się w sezonie 8. W prelekcji nie zabraknie spojlerów także jeśli nie jesteście na bieżąco z serialem zastanówcie się nad swoją obecnością.

Prowadzący: Dominik Stankiewicz

Filmy i seriale z lat 80 i 90, które ryły nam banie zbyt mocno.

Czytaj opis

Próbowaliście rozwiązać „Tajemnicę Sagali”? Chcieliście spędzać lato w dolinie Muminków? Uważaliście, że Chojrak wcale nie jest taki tchórzliwy? Jeśli tak to ta prelekcja nie tylko z tych, ale także z wielu innych powodów jest dla Was. Wybierzemy się w podróż po naszych wspomnieniach z dzieciństwa, omówmy kilka żelaznych pozycji z minionych lat, podyskutujemy, a nawet zrobimy sobie quiz. Serdecznie zapraszam spragnionych dobrej zabawy, odrobiny wiedzy i wciąż zakochanych w „starych, dobrych czasach”.

Prowadzący: Dominik Stankiewicz

Prezentacja Polish Garrison 501st Legion i Eagle Base

Czytaj opis

Prezentacja strojów Polish Garrison 501st Legion i Eagle Base oraz opis działalności obu organizacji.

Prowadzący: Członkowie Polish Garrison 501st Legion i Eagle Base.

Legiony sposób na życie

Czytaj opis

Panel dyskusyjny z udziałem publiczności o tym jak pasja i działania w Legionach wpływają na życie osobiste i rodzinne Członków Polish Garrison 501st Legion i Eagle Base.

Prowadzący: Członkowie Polish Garrison 501st Legion i Eagle Base.

Panel dyskusyjny z udziałem tłumaczki Anny Hikiert-Berezy

Czytaj opis

Anna Hikiert-Bereza to tłumaczka książek i komiksów, autorka przekładów dla wydawnictw Amber, Egmont Polska, Ameet i Uroboros. W sumie przetłumaczyła do tej pory ponad 70 publikacji ze świata Star Wars.

Prowadzący: Występuje Anna Hikiert-Bereza. Panel poprowadzi Łukasz Grabczyński

Belle Epoque – potencjał utracony

Czytaj opis

Przed emisją pierwszego odcinka Belle Epoque wyobraźnię widzów rozpalały szumne zapowiedzi i intensywna kampania promocyjna. Szukano wątków sherlockowych i steampunkowych. Serial TVNu miał pokazać Kraków u schyłku istnienia Galicji, miał nawiązać do głośnych zachodnich produkcji serialowych – prześledzimy więc wspólnie ile wspólnego z historią ma przedstawiona wizja, poszukamy też zachodnich inspiracji które wpłynęły na jej kształt.

Prowadzący: Jakub Jastrzebski

Filmy tak złe, że aż chcemy je oglądać

Czytaj opis

Panel dyskusyjny oraz pokaz o najgorszych filmach w historii kinematografii które na zawsze zostaną w naszych sercach.

Prowadzący: Orzech and Iwo

„The Straits – Zapomniane arcydzieło?”

Czytaj opis

Powszechnie wiadomo, że przed zasiedleniem Australii przez Europejczyków, żyli tam aborygeni. Często zapomina się jednak o drugiej grupie mieszkańców tego kontynentu, która o tysiąclecia ubiegła Europejczyków i jest uznawana za ludność rdzenną – o Wyspiarzach z Cieśniny Torresa. Na rodzinie przestępczej wywodzącej się właśnie z tej grupy etnicznej opowiada dziesięcioodcinkowy serial z 2012r. – The Straits. Ta swoista australijska Rodzina Soprano przeszła jednak bez większego echa i odeszła w zapomnienie. Na tej prelekcji postaram się przybliżyć ten serial i zadać pytanie – czy to zapomnienie było zasłużone?

Prowadzący: Michał Smycz

„Co ma wspólnego Wiedźmin z Jagą? Na to i inne Wasze pytania odpowie kaskader Maciek Kwiatkowski”

Czytaj opis

Maciek opowie Wam o tajnikach sztuki kaskaderskiej, o tworzeniu ruchów postaci i stylu walki Wiedźmina we wszystkich częściach gry „The Witcher”. O tym jak współpracuje się z Tomkiem Bagińskim i pięknymi aktorkami na planie Legend Polskich Allegro – na przykładzie filmu „Jaga”.

Prowadzący: Maciej Kwiatkowski